2019 – oczekiwania vs. rzeczywistość

Przez ostatnich 12 miesięcy branża budowlana konsekwentnie rozwijała się w kierunku, który został jej narzucony przed kilkoma laty. Mimo wszystko ostatni rok dekady przyniósł nowe wyzwania, z którymi mierzyć się musieli przedstawiciele firm z każdego sektora branży budowlanej. Od początku roku koniunktura w budownictwie spadała, osiągając w końcu minimalną, ujemną wartość w listopadzie. Swoją pozycję w branży silnie ugruntowały także nowe trendy, ale nie wszystkie przewidywania z początku 2019 r. się sprawdziły. Chcąc podsumować kończący dekadę rok 2019, zebraliśmy najważniejsze w minionym roku trendy w budownictwie.

Czytaj dalej

Techbud Kosztorysy kolejny raz na podium! Gala 22 Rankingu Biur Kosztorysowych już za nami.

Już szósty raz z rzędu jesteśmy na podium Rankingu Biur Kosztorysowych SEKOCENBUD. Dziesiątego Października, podczas 25. Konferencji Naukowo-Technicznej w Ciechocinku powtórzyliśmy zeszłoroczny sukces i odebraliśmy nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w corocznym rankingu. W imieniu firmy nagrodę odebrał prezes Techbud Kosztorysy, Bartosz Dąbrowski.

Czytaj dalej

Problemy z wypłacalnością Branży Budowlanej – Komentarz Bartosz Dąbrowski

Jak podaje Murator Plus, coraz więcej firm z szeroko pojętego sektora budowlanego mierzyć się musi z problemami związanymi z utrzymaniem płynności finansowej. W drugim kwartale 2019 r. niemal połowa firm budowlanych mierzyła się z zatorami płatniczymi, a BIK szacuje, że zaległości płatnicze w budownictwie sięgają już niemal 5 mld zł. Jak wynika z danych zawartych w artykule, przedstawiciele branży łapią się kolejnych zleceń, by pokrywać swoje wcześniejsze zobowiązania, popadając tym samym w samonapędzającą się pułapkę bardzo niskiej rentowności.

– Nie można jednoznacznie zweryfikować jakie rozwiązania pozwolą poprawić sytuację branży – komentuje artykuł Bartosz Dąbrowski, prezes Techbud Kosztorysy. – Niemniej jednym z problemów sektora jest podejmowanie się zleceń, które ze względu na niedoszacowanie kosztów nie mają prawa okazać się koniec końców rentownymi. To jeden z powodów, dla których niejednokrotnie wykonawcy zmuszeni są zejść z placów budów, nie mogąc wywiązać się z terminów czy opłacić pracowników oraz materiałów.

Zachęcamy do lektury artykułu, który rzuca ciekawe światło na aktualną kondycję branży >>> https://bit.ly/2Orvams

Jak prawidłowo oszacować koszty inwestycji budowlanej, czyli cechy dobrego kosztorysu.

Wejście na plac budowy, niezależnie od kształtu i rozmachu planowanej inwestycji budowlanej, powinno zostać poprzedzone szeregiem działań mających na celu zoptymalizowanie późniejszego procesu jej powstawania. Przyłożenie odpowiedniej wagi do przygotowania profesjonalnie sporządzonego kosztorysu jest rozwiązaniem, które pozwala zminimalizować ryzyko upadku inwestycji na dalszym etapie projektu, na przykład wskutek niedoszacowania kosztów jej powstania. Istnieją regulacje prawne szczegółowo opisujące wymogi dla kosztorysów, ale dotyczą one wyłącznie sektora zamówień publicznych. O profesjonalnie przygotowany kosztorys budowlany powinni jednak zadbać inwestorzy działający w każdym segmencie rynku. Zaniechanie na tym polu może z początku wydawać się oszczędnością czasu i funduszy, ale w dłuższej perspektywie może mieć poważne konsekwencje dla rentowności inwestycji.

Czytaj dalej

Bartosz Dąbrowski, prezes Techbud Kosztorysy dla Biznes Interia.

BIM to coś znacznie więcej niż tylko model i wizualizacja powstającego projektu. W takim systemie każdy cyfrowy element modelu budynku jest pełnoprawnym prototypem zachowującym wszystkie cechy i parametry przyszłego, fizycznego odpowiednika. Daje to olbrzymie możliwości praktycznie na każdym etapie planowania i realizowania inwestycji budowlanej. Z powodzeniem korzystać mogą z tej technologii architekci, inżynierowie czy, jak w naszym przypadku, kosztorysanci  – tłumaczy Bartosz Dąbrowski, prezes Techbud Kosztorysy, firmy zajmującej się kosztorysowaniem i przedmiarowaniem inwestycji budowlanych przy wykorzystaniu technologii BIM.

Więcej o tym, jak zmieniał się będzie rynek wraz z rozwojem BIM oraz odpowiedź na to, dlaczego firmy z branży budowlanej powinny zainteresować się wdrożeniem tego standardu, znajdziecie tutaj: http://bit.ly/interiatechbud

Techbud Kosztorysy Orłem Branży Budowlanej

Z dumą informujemy, że Techbud Kosztorysy dołączył niedawno do grona Orłów Branży Budowlanej! To prestiżowy ranking do którego nominowane są firmy z całej Polski, które osiągają najwyższą średnią ocen z portali z opiniami klientów.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy poprzez opiniowanie naszej pracy przyczynili się do naszego wyróżnienia w tym plebiscycie – Wasze zadowolenie z przygotowywanych przez nas kosztorysów i przedmiarów jest największym wyróżnieniem i dodatkową motywacją do dalszego rozwoju!

 

 

Mój pierwszy projekt! – Świętujemy 10 lat Techbud Kosztorysy

Rok 2018 był dla Techbud Kosztorysy bardzo pracowity, a równocześnie niezwykle ważny i udany. To właśnie w tym roku mogliśmy świętować nasz pierwszy okrągły jubileusz, dokładnie 10 lat temu Techbud Kosztorysy rozpoczął bowiem swoją działalność na rynku. Od tego czasu wspieramy projektantów, inwestorów i wykonawców rzetelnymi kosztorysami, a projektów, nad którymi pracujemy, stale przybywa. Podczas mijającej dekady sporo się w firmie zmieniło, mieliśmy okazję pracować przy największych polskich inwestycjach, przez nasze biuro przewinęło się wiele osób, zdobyliśmy również bezcenne doświadczenie, które pozwala nam od lat utrzymywać się w czołówce firm kosztorysowych na rynku. Jedno jednak pozostało niezmienne – najważniejsi w firmie są tworzący ją ludzie, jej pracownicy. Dlatego, korzystając z tej wyjątkowej okazji, jaką jest nasze dziesięciolecie, postanowiliśmy zapytać przedstawicieli firmy o ich wspomnienia związane z początkami pracy w Techbud Kosztorysy i ich pierwszymi projektami.

Bartosz Dąbrowski

Czytaj dalej

Bartosz Dąbrowski, prezes Techbud Kosztorysy dla propertydesign.pl (Propertynews.pl).

Polska przyciąga inwestorów, a swoje siedziby w największych miastach coraz chętniej otwierają zagraniczne i lokalne korporacje. Co za tym idzie, także usługi Fit-Out przyciągają z roku na rok więcej chętnych, którzy zainteresowani są dostosowaniem najmowanej powierzchni do potrzeb swoich i swoich pracowników” wyjaśnia Bartosz Dąbrowski, prezes Techbud Kosztorysy dla propertydesign.pl (Propertynews.pl).

Więcej o tym, jakie fit-out ma znaczenie na rynku nieruchomości i dlaczego warto korzystać z usług doświadczonych biur kosztorysowych, przeczytacie tutaj: https://bit.ly/2rJweE0

Wywiad z Marcinem Wielechowskim, dyrektorem ds. instalacyjnych Techbud

Marcin – absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska na Politechnice Gdańskiej. Od ponad dekady jest związany z budownictwem i zwłaszcza z branża instalacyjną. Członek kierownictwa firmy Techbud, odpowiedzialny za najwyższą jakość kosztorysowania i przedmiarowania w segmencie instalacji.

Opowiedz o firmie TECHBUD w kilku słowach – jak tu trafiłeś, jak wyglądała Twoja ścieżka kariery?

Jestem absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska na Politechnice Gdańskiej. Z budownictwem i branżą instalacyjną związałem się ponad 10 lat temu, na dobrą sprawę już w czasie studiów. Zanim zacząłem pracować w TECHBUD Kosztorysy, zdobywałem doświadczenie zawodowe w biurze projektów instalacyjnych, pracowałem na placu budowy oraz jako cost manager przy realizacji inwestycji przemysłowych, logistycznych i biurowych. Także miałem szansę poznać branżę z bliska, od podszewki.

Czym obecnie zajmujesz się w firmie? Za co na co dzień jesteś odpowiedzialny?

W firmie TECHBUD zajmuję obecnie stanowisko dyrektora ds. instalacyjnych oraz konsultanta kosztów. W praktyce oznacza to, że koordynuję pracę zespołu instalacyjnego, który specjalizuje się w przedmiarowaniu i kosztorysowaniu przede wszystkim instalacji sanitarnych i elektrycznych. To na mnie spoczywa odpowiedzialność, żeby wykonane przez nas usługi w segmencie instalacji były najwyższej jakości.

Co w Twojej pracy sprawia Ci największą przyjemność?

Być może to zabrzmi banalnie, ale największą przyjemność sprawia mi na co dzień praca nad ciekawymi i prestiżowymi inwestycjami. Za każdym razem jest to sprawdzian umiejętności i doświadczenia, a jednocześnie idealna okazja, by poszerzać swoją wiedzę i szlifować umiejętności.

Czy można wyłonić jakieś konkretne trendy albo określić, jak ta branża może wyglądać za 5-10 lat?

Niewątpliwie nowym i coraz powszechniejszym trendem w branży kosztorysowej jest praca na dokumentacji projektowej wykonanej w technologii BIM (ang. Building Information Modeling). Stosując tę technologię, można sprawniej przeanalizować zarówno rodzaj i ilość użytych materiałów, zastosowane technologie, jak i koszt inwestycji. Myślę, że w przyszłości praca kosztorysanta w dużej mierze będzie skoordynowana z pracą projektanta już na etapie powstawania projektu czy to w formie tradycyjnej czy też w technologii BIM.

Coraz więcej mówi się o usługach cost management i value engineering. Jak te usługi mogą z Twojej perspektywy wspomóc rynek budowlany i nieruchomości?

Moim zdaniem cost management i value engineering to nieodłączne usługi towarzyszące profesjonalnie zarządzanym i przemyślanym inwestycjom. Widzimy to zwłaszcza w ostatnich latach, gdy ceny surowców i robocizny rosną szybciej niż dotychczas. Dzięki zarządzaniu kosztami na wszystkich etapach inwestycji możemy w sposób efektywny kierować procesem budowlanym tak, aby w optymalnym stopniu wykorzystać środki inwestora oraz zapewnić maksymalny zwrot oraz zysk z planowanego przedsięwzięcia.

Opowiedz o projekcie, z realizacji którego / z pracy nad którym jesteś dumny i który był dla Ciebie bardzo ciekawym wyzwaniem.

Ciekawych projektów, nad którymi pracowałem na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat, było kilkadziesiąt. Z pewnością do takich mogę zaliczyć budynek biurowy West Station dla firmy HB Reavis oraz budynek biurowy Adgar Park West D. Były to inwestycje bardzo nowoczesne, wykorzystujące „zielone” rozwiązania, dzięki czemu mogą się pochwalić certyfikatami ekologicznymi, a my dołożyliśmy tego naszą małą, przysłowiową, cegiełkę.

Pracując przy obu projektach biurowych, zespół instalacyjny pod moim kierownictwem sporządzał kompleksowe przedmiary i kosztorysy instalacji sanitarnych i elektrycznych w fazie koncepcji i projektu wykonawczego. Nasza praca, czyli gotowe przedmiary i kosztorysy, umożliwiły przejrzysty i optymalny wybór generalnego wykonawcy przez project managerów w obu przypadkach. Jest mi tym bardziej miło, ponieważ w ubiegłym roku West Station otrzymał prestiżową nagrodę Prime Property Prize dla najlepszej inwestycji biurowej. Śledzenie losów inwestycji, przy których pracowałem, a które odnoszą sukcesy i cieszą się popularnością, zawsze jest powodem do dumy. Myślę, że każdy z nas w branży mógłby powiedzieć to samo.

 

Dziękujemy.

Wywiad z Dominikiem Szymoniakiem, dyrektorem operacyjnym Techbud

Dominik – absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku budownictwo. Członek kierownictwa firmy Techbud, odpowiedzialny za najwyższą jakość kosztorysowania i przedmiarowania w segmencie budowlanym.

Opowiedz o firmie TECHBUD w kilku słowach – jak tu trafiłeś, jak wyglądała Twoja ścieżka kariery?

Z firmą TECHBUD jestem związany od kilku lat. Od samego początku firma sprawiała wrażenie bardzo rzetelnego usługodawcy na rynku kosztorysowania. W dużym stopniu jest to zasługa dobrze przygotowanego zespołu, który świadczy usługi najwyższej jakości przy możliwie krótkich terminach realizacji. Trafiłem do TECHBUD bezpośrednio po studiach na stanowisko kosztorysanta. W miarę rozwoju firmy i mojej kariery otrzymałem możliwość rozwoju najpierw na stanowisku kierownika zespołu, a obecnie pełnię tu funkcję dyrektora operacyjnego.

Czym obecnie zajmujesz się w firmie? Za co na co dzień jesteś odpowiedzialny?

W TECHBUD jestem odpowiedzialny za szeroko pojętą branżę budowlaną oraz standardy wykonania przedmiarów i kosztorysów. To przede wszystkim tym się obecnie zajmuję, ale w dalszym ciągu, jak trzeba zrobić kosztorys, to siadam do biurka i go wykonuję. I mogę powiedzieć, że póki co nie wypadłem z wprawy.

Co w Twojej pracy sprawia Ci największą przyjemność, a co największą trudność?

Największą przyjemność sprawia mi oczywiście dobrze wykonana praca, a trudności wraz z większym doświadczeniem jest coraz mniej. Najtrudniejsze były początki, ponieważ bardzo szybko musiałem przyswoić sobie dużo wiedzy i praktycznych umiejętności. Wiedza teoretyczna to w kosztorysowaniu bez wątpienia niezbędne podstawy, ale życie szybko je sprawdza i weryfikuje. Im wcześniej opanuje się aspekty praktyczne zawodu, tym szybciej można zacząć się rozwijać i zgłębiać wiedzę albo specjalizować się w wybranym segmencie rynku budowlanego.

Jakie wyzwania stoją przed Tobą i Twoim zespołem w codziennej pracy? Które problemy na rynku budowlanym Twoim zdaniem mają największy wpływ na branżę kosztorysowania?

W związku z problemami firm wykonawczych w tej chwili szczególną uwagę przykładamy do cen na rynku budowlanym. Ich problemy są bezpośrednio związane z szybkim wzrostem kosztów robocizny i materiałów, który niestety od dłuższego czasu obserwujemy na rynku. Ten wzrost kosztów często nie był uwzględniany przy podpisywaniu kontraktów, przez co rynek wpadł w lekkie tarapaty.

Jak zmienia się branża kosztorysowania współcześnie? Czy można wyłonić jakieś konkretne trendy albo określić, jak ta branża może wyglądać za 5-10 lat?

Na pewno można spodziewać się większej liczby inwestycji zaprojektowanych w BIM, czyli Building Information Modeling. Jak w każdej branży i u nas następuje stopniowe ucyfrowienie procesów. Będzie to miało ogromny wpływ na całą branżę. Z jednej strony będzie można skrócić czas wykonania przedmiarów, ale z drugiej będzie wymagało od nas większych umiejętności w zakresie kontroli danych wyeksportowanych z modelu powstałego przy użyciu narzędzi BIM.

Co Twoim zdaniem jest Twoim największym sukcesem zawodowym? Z czego jesteś najbardziej dumny?

Ogólnie rzecz biorąc, jestem dumny z dobrze sporządzonych kosztorysów i przedmiarów. To dla mnie ważne, żeby praca została wykonana z zachowaniem najwyższych standardów i norm. Taka praca jest wizytówką firmy i jej pracowników. Przykładem rzetelnie wykonanego zadania, które zostało nam zlecone i którego z przyjemnością się podjęliśmy, jest udział w przygotowaniu oferty na wykonanie odcinka II linii warszawskiego metra. Mój zespół projektowy miał bardzo dużo pracy, a także odpowiedzialności, aby dobrze policzyć zleconą nam część. Ten projekt to był dla mnie podwójny sprawdzian, ponieważ oprócz kontroli jakości pracy mojego zespołu do moich głównych zadań należał także podział pracy oraz dochowanie terminów założonych w harmonogramie.

Czym TECHBUD różni się od innych firm działających na rynku? Co stanowi największą przewagę konkurencyjną firmy?

Mamy mocny, zgrany zespół i dzięki temu jesteśmy w stanie przy krótkich terminach realizacji zaproponować najwyższą jakość wykonania usług kosztorysowych. I to wszystko oczywiście w przystępnych cenach.

Dziękujemy.