Wywiad z Bartoszem Dąbrowskim, prezesem zarządu Techbud Kosztorysy

Spotykamy się z Bartoszem Dąbrowskim, prezesem zarządu Techbud Kosztorysy Sp. z o.o. Sp.k. funkcjonującej na rynku jako Techbud Kosztorysy, która w tym roku świętuje 10-lecie założenia firmy.

Proszę opowiedzieć o firmie Techbud w kilku słowach.

Firma Techbud powstała 10 lat temu, a jej core działalności to kosztorysowanie i przedmiarowanie w większości segmentów rynku nieruchomości w Polsce. W ciągu roku realizujemy łącznie ok. 300 projektów i dotyczą one zarówno inwestycji z sektora publicznego, jak i prywatnego: budynki przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, szpitale, a także realizacje fit-out.

Rozmawiamy przy okazji 24. Konferencji Naukowo-Technicznej w Ciechocinku, na której poznaliśmy wyniki 21. Edycji rankingu Biur Kosztorysowych SEKOCENBUD. Techbud Kosztorysy został sklasyfikowany na drugim miejscu w Polsce. Co to za ranking i co znaczy ten wynik dla firmy?

Jest to ogólnopolski ranking prowadzony przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa PROMOCJA Sp. z o.o. już od ponad 20 lat. Pierwsza edycja miała miejsce w 1998 r., a 4 października poznaliśmy wyniki 21. odsłony konkursu. Firma Techbud Kosztorysy w tym roku pojawia się w nim już po raz piąty, poprzednio dwukrotnie byliśmy pierwsi i dwa razy zajęliśmy drugą lokatę. W tym roku możemy ponownie cieszyć się z olbrzymiego wyróżnienia, jakim jest uplasowanie się na drugim miejscu w Polsce. Ten ranking jest dla nas bardzo ważny, a fakt, że głównym kryterium oceny są wyniki firmy w poprzedzającym roku, stanowi potwierdzenie profesjonalizmu firmy, jej rzetelności i doświadczenia jej pracowników. Oprócz tego ranking ten pozycjonuje naszą firmę na polskim rynku jako godnego zaufania, odpowiedzialnego partnera dla firm z branży budowlanej.

Czym Techbud różni się od innych firm działających na rynku?

Największą przewagą konkurencyjną jest to, że firma wykonuje bardzo dużo pełnych inwestycji, czyli działa wielobranżowo i analizuje wszystkie integralne elementy projektów budowlanych, a następnie przeprowadza ich wycenę. Po tylu latach doświadczenia, wykonawszy tysiące projektów w każdym możliwym segmencie rynku, potrafimy sprawnie szacować kolejne inwestycje, a co najważniejsze, robimy to z dużą dokładnością. Krótki termin realizacji naszych usług gwarantuje także fakt, że posiadamy rozbudowany zespół specjalistów, a nasze osiągnięcia w rankingu Sekocenbud mówią same za siebie.

Jak firma zmieniła się na przestrzeni lat?

Firma Techbud rozwijała się jak każda inna niewielka prywatna firma. Zaczynaliśmy od zera i ciężką pracą zdobywaliśmy nowe zlecenia i nowych klientów. Na początku były to kosztorysy i przedmiary o wartości inwestycji do kilku milionów złotych, a czasem wręcz jedynie na części budynków. Następnie przedmiotem naszych usług stały się budynki w ujęciu całościowym, zaczęliśmy też kosztorysować coraz to większe inwestycje. Pracowaliśmy także przy tak wielkich projektach, jak II linia warszawskiego metra czy największe biurowce w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w kraju.

W czym Techbud jako firma czuje się najmocniejszy?

W tym roku świętujemy dziesięciolecie działalności. Przez te lata dużo się nauczyliśmy, między innymi jak prowadzić odnoszący sukces biznes, a nasz zespół, złożony z najbardziej wyspecjalizowanych pracowników, rozrósł się. Poszczególne osoby w naszej firmie zajmują się zawsze tym, w czym najlepiej się odnajdują i co najbardziej lubią. Ta specjalizacja naszej kadry pozwala nam uniknąć potencjalnych błędów. Podam przykład: kosztorysowanie instalacji sanitarnych diametralnie różni się od kosztorysowania instalacji elektrycznych – jedna osoba nie zrobi obu projektów w równym stopniu dobrze, dlatego u nas osoba wykonująca kosztorys instalacji sanitarnej nie wykonuje kosztorysu konstrukcji czy elementów architektury. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawnie przeprowadzić kosztorysowanie wszystkich elementów – nawet najbardziej złożony projekt nie jest dla nas niewykonalny. A ponieważ obsługujemy wiele segmentów rynku, znamy różne technologie budowlane wykorzystywane np. przy realizacji biurowców czy szpitali, które znacznie się od siebie różnią, co czyni nasze wyceny bardzo dokładnymi.

Z jakimi klientami firma najczęściej współpracuje?

Współpracujemy z pełnym przekrojem firm obecnych na rynku. Wśród naszych klientów jest wielu inwestorów i inwestorów zastępczych, są także generalni wykonawcy, biura projektowe i wiele innych podmiotów aktywnych w branży. Usługi, po które najczęściej się do nas zwracają, to przede wszystkim kosztorysy czy przedmiary, i w tym miejscu powinienem dodać, że nie ograniczamy się do wycen gotowych projektów, my współpracujemy z naszymi klientami na każdym etapie projektowania inwestycji, pomagamy wybrać rozwiązania czy technologie, możemy doradzać także w zakresie materiałów. Nasi klienci mają dzięki temu świadomość, że są w dobrych rękach.

Jakie firma ma plany na nadchodzące lata? Co chciałaby zmienić i jak się rozwinąć?

Nie ukrywam, że chcielibyśmy zwiększyć liczbę klientów i wykonywanych inwestycji. Nie chcemy osiąść na laurach. Zależy nam na pozyskiwaniu coraz większej liczby jak najbardziej ambitnych i ciekawych projektów, przy których będziemy się rozwijać tak, jak do tej pory, np. instalacje gazu czy wysokiego napięcia albo inwestycje w światłowody. Powód jest prosty: to właśnie takie duże, ambitne realizacje pozwalają nam w pełni wykorzystywać potencjał naszych pracowników. A my bardzo lubimy wyzwania.

Dziękujemy.

Napisz komentarz