Mój pierwszy projekt! – Świętujemy 10 lat Techbud Kosztorysy

Rok 2018 był dla Techbud Kosztorysy bardzo pracowity, a równocześnie niezwykle ważny i udany. To właśnie w tym roku mogliśmy świętować nasz pierwszy okrągły jubileusz, dokładnie 10 lat temu Techbud Kosztorysy rozpoczął bowiem swoją działalność na rynku. Od tego czasu wspieramy projektantów, inwestorów i wykonawców rzetelnymi kosztorysami, a projektów, nad którymi pracujemy, stale przybywa. Podczas mijającej dekady sporo się w firmie zmieniło, mieliśmy okazję pracować przy największych polskich inwestycjach, przez nasze biuro przewinęło się wiele osób, zdobyliśmy również bezcenne doświadczenie, które pozwala nam od lat utrzymywać się w czołówce firm kosztorysowych na rynku. Jedno jednak pozostało niezmienne – najważniejsi w firmie są tworzący ją ludzie, jej pracownicy. Dlatego, korzystając z tej wyjątkowej okazji, jaką jest nasze dziesięciolecie, postanowiliśmy zapytać przedstawicieli firmy o ich wspomnienia związane z początkami pracy w Techbud Kosztorysy i ich pierwszymi projektami.

Bartosz Dąbrowski

Z Techbud związany jestem stosunkowo niedługo, bo niecałe dwa lata. Pamiętam moje pierwsze dni w firmie, kiedy zaczynałem swoją pracę na stanowisku kosztorysanta i musiałem zapoznać się z szeroką bazą cenową firmy. Jeśli dobrze pamiętam, to pierwszym projektem, przy którym miałem okazję pracować, była budowa „Centrum Sportowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego”. Zajmowałem się przy nim głównie zbieraniem ofert od podwykonawców, a zarządzanie nadchodzącymi ofertami, pozostawanie w stałym kontakcie z podwykonawcami przy tak dużej inwestycji było prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jak na pierwszy projekt!

Daniel Czaban, Kosztorysant

Z wszystkich pracowników firmy jestem osobą najmłodszą stażem, bo dopiero za 2 miesiące przyjdzie mi świętować pierwszą rocznicę pracy w Techbud. Zaczynałam pracę jeszcze jako studentka ostatniego roku Inżynierii Środowiska, a w tej chwili mogę pochwalić się już tytułem magistra. Zadaniem, które czekało mnie w pierwszych dniach pracy, było wykonanie przedmiaru architektury w jednym z budynków biurowych, nad którymi firma w tamtym czasie pracowała. Dopiero jednak następny projekt, kosztorysowanie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy stanowił dla mnie prawdziwe wyzwanie. Byłam odpowiedzialna za wykonanie kosztorysów i przedmiarów pomieszczeń biurowych i laboratoryjnych. Samodzielną pracę na tym projekcie poprzedziłam rozległym researchem, temat ten był dla mnie bowiem nowy, nie byłam jeszcze wtedy na bieżąco z aktualnymi cenami materiałów niezbędnych do wykonania laboratoriów!

Paulina Czmiel, Młodszy Kosztorysant

Do Techbud Kosztorysy dołączyłem w 2015 r. i objąłem wtedy stanowisko Młodszego Kosztorysanta. Mój przykład pokazuje, jak wiele praca w firmie pozwala się nauczyć i jakie perspektywy rysują się przed nowymi pracownikami, ponieważ aktualnie pełnię funkcję Kierownika Zespołu Budowlanego! Pierwszym zadaniem, przy którym miałem okazję sprawdzić wiedzę nabytą w czasie studiów, było przygotowanie przedmiarów oraz wysłanie zapytań dotyczących budowy siedziby Starostwa Powiatowego w Garwolinie. Była to inwestycja z bardzo rozbudowana dokumentacją projektową, pierwsza tak obszerna, z która miałem sposobność się zetknąć. Na szczęście, dzięki pomocy bardziej doświadczonych pracowników firmy, udało mi się przygotować na jej podstawie rzetelne przedmiary.

Kamil Pękała, Kierownik Zespołu Budowlanego

Moje początki w firmie sięgają roku 2012, kiedy to dołączyłem do zespołu jako kosztorysant i przydzielony zostałem do zespołu zajmującego się kosztorysami w branży elektrycznej. Było to dość dawno temu, ale – o ile dobrze pamiętam – moim pierwszym projektem, przy którym byłem odpowiedzialny za kosztorysy elementów elektrycznych, była budowa Centrum Komunikacyjnego w Legionowie. Jak łatwo się domyślić, w projekcie pojawiała się bardzo duża ilość instalacji teletechnicznych oraz elektrycznych, przygotowanie dobrze policzonego kosztorysu stanowiło więc nie lada wyzwanie, z którym na szczęście sobie poradziliśmy.

Dominik Szymoniak, Dyrektor Operacyjny

W lutym 2013 r. dołączyłem do zespołu Techbud Kosztorysy jako Kosztorysant Branży Sanitarnej. Dlatego też pierwszym projektem, do którego zostałem oddelegowany, było kosztorysowanie instalacji sanitarnych oraz technologii basenowej dla obiektu sportowego w Pruszczu Gdańskim. Cała infrastruktura związana z pływalnią stanowiła niezwykle interesujące wyzwanie, nie są to bowiem elementy, z którymi jako kosztorysanci spotykamy się na co dzień, pracując przy obiektach biurowych czy mieszkaniowych. Kalkulacja technologii basenowej sama w sobie nie jest zadaniem prostym i wymaga bardzo dokładnego i rzetelnego researchu. Spełnienie szczegółowo sprecyzowanych wymagań inwestorskich wymagało gruntownej analizy zaprojektowanych urządzeń. Był to projekt, który naprawdę wiele mnie nauczył, i od tej pory praca przy właśnie tak nietypowych technologicznie projektach stanowi wyzwanie, za które naprawdę lubię swoją pracę.

Marcin Wielechowski, Dyrektor ds. Instalacyjnych

Napisz komentarz